Vybavení jednotky

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Nový Hrádek má v současné době k dispozici jedno zásahové vozidlo. Další vybavení jednotky tvoří požární příslušenství a technické prostředky pro zdolávání požárů i technických zásahů a také osobní výstroj hasičů, která zajišťuje jejich ochranu.

Další technické prostředky

Přenosná stříkačka

PS 12 R
ve službě od roku 1969

Přenosná stříkačka je součástí přípojné přenosné stříkačky, je tedy uložena v přívěsu v hasičské zbrojnici. Určena je pro zásah z vodního zdroje na malé požáry a hlavně k zřizování čerpacích stanovišť pro plnění cisteren nebo k dálkové dopravě vody. Je dobře přenosná čtyřmi osobami a lze ji tak použít i v hůře dostupném terénu. Tvoří ji čtyřválcový motor českého původu, jednostupňové odstředivé čerpadlo, plynová vývěva a nosný rám. Chlazení je zajištěno výměníkem tepla, který je ochlazován čerpanou vodou.

pohotovostní hmotnost206kg
motor - zážehový čtyřdobý, dvouokruhové chlazení
počet válců4
zdvihový objem1 221ccm
výkon25kW
čerpací zařízení
jmenovitý průtok1 200l/min
vývěva - ručně ovládaná, plynová (na spálené plyny)

Plovoucí čerpadlo

PPCA Centura 65
ve výbavě od roku 2002

Další technické prostředky]

Plovoucí čerpadlo je součástí výbavy cisternové stříkačky. Používá se k plnění cisteren z vodních ploch či řek, k odčerpávání vody ze zatopených prostor a v některý případech i jednoduchému hašení. Čerpadlo je snadno přenosné pro dvě osoby, nouzově to zvládne i jedna. Jeho použití je tak rychlé a nenáročné.
Agregát může čerpat i znečištěnou vodu s nečistotami o velikosti zrna do průměru 15 mm. Je schopen dočerpat až do minimální výšky 20 mm. Může pracovat i na sucho aniž dojde k jeho zadření nebo přehřátí. Je opatřen výtlačným hrdlem C 52.

pohotovostní hmotnost27kg
motor - zážehový čtyřdobý, dvouokruhové chlazení
počet válců1
zdvihový objem195ccm
výkon5kW
čerpací zařízení
jmenovitý průtok800l/min

Elektrocentrála

Heron EGM65 AVR-3
ve výbavě od roku 2011

Je umístěna v cisterně a neustále připravena k použití. Slouží k napájení osvětlovacího stožáru, pomocných reflektorů, čerpadel a elektrického nářadí na 230 i 400V v místech, kde není k dispozici jiný zdroj elektrické energie.
V případě potřeby může být jednoduše vyjmuta a použita k nouzové dodávce elektřiny při výpadku rozvodné sítě. Součástí výbavy jsou i prodlužovací kabely a další užitečné příslušenství.

hmotnost (bez náplní)91kg
motor - zážehový čtyřdobý, vzduchové chlazení
počet válců1
zdvihový objem420ccm
výkon11kW
generátor - synchronní
jmenovitý výkon - 1 fáze4kW
jmenovitý výkon - 3 fáze6kW

Řetězová pila

Husqvarna 372XP
ve výbavě od roku 2003

Další technické prostředky]

Je jedním z nejčastěji používaných technických prostředků. Kromě odklízení stromů padlých na elektrická vedení či blokujících silnice, se používá k zajištění přístupu k ohniskům požáru a podobně. Součástí naší výbavy je kromě patřičného nářadí také dřevorubecká přilba a lopatka.
Osoby oprávněné k manipulaci s řetězovou pilou absolvují pravidelná přezkoušení zaměřené zejména na bezpečnost práce, ale i na způsoby rozebírání stavebních konstrukcí. Jsou vyškolení i na práci s rozbrušovací pilou, kterou však nevlastníme.

Úhlová bruska

Makita GA9020K
ve výbavě od roku 2011

Není sice plnohodnotnou náhražkou benzinové rozbrušovací pily, ale její podstatně levnější a dostupnější alternativou. Slouží především k řezání a rozebírání stavebních konstrukcí bránících provedení účinného zásahu. Ve spojení s elektrocentrálou je použitelná nezávisle na dostupnosti elektrické sítě.

Zdravotnické vybavení

základní vybavení, krční fixační límce, ambuvak
rozšířeno v letech 2017 a 2011

Kromě zákonem předepsané lékarny pro hasičské vozy jsme vybaveni dalším materiálem pro záchranu života a ošetření hrozících zranění. Ve spolupráci s profesionály jsme získali několik krčních límců, popáleninové balíčky nebo ambuvak sloužící k účinnější resustitaci. K přehlednému a praktickému uložení zmíněných prostředků jsme zvolili zdravotnický batoh, materiál tak může být přenášen s volnýma rukama.
Zásady předlékařské péče a efektivní použití uvedených pomůcek je náplní mnoha školení v rámci jednotky, okrsku i vzdělávaní velitelů a samaritánů. Zdravotnickým batohem jsou vybavena obě zásahová vozidla.

Lana a lezecké vybavení

lana, karabiny, smyčky, osmy
rozšířeno v roce 2010

Ačkoliv zásahy ve výškách nejsou pro naši jednotku časté, je třeba i tímto vybavením disponovat. Vlastníme základní prostředky pro jištění, slaňování či vytahování a spouštění osob nebo materiálu.
Jedno z našich lan a dva polohovací pásy zažily doslova křest ohněm, když ještě týž den, kdy byly zařazeny do výjezdu v říjnu roku 2010, posloužily u požáru senážních věží k záchraně jednoho ze zasahujících hasičů.

Ruční svítilny, osvětlovací stativ

svítilny Streamlight Survivor a Vulcan, EXPERT,
halogenový stativ 2x500W
rozšířeno v letech 2017 a 2011

Svítilny Streamlight jsou určeny speciálně pro nasazení u hasičů a lze je používat i v prostředí s nebezpečím výbuchu. Typ Survivor lze zavěsit na poutko zásahového obleku. Všechny ruční svítilny jsou dobíjeny přímo ve vozidlech a jsou tak neustále k dispozici.
Pro dodatečné osvětlení místa zásahu máme k dispozici stativ se dvěma halogenovými svítidly 500 W / 230 V. V místech, kde není dostupná elektrická síť, může být napájen z elektrocentrály.

Variabilní ruční vyprošťovací nástroj

VRVN

Další technické prostředky]

VRVN je základním vyprošťovacím nástrojem. Jeho dvoudílná důmyslná konstrukce umožňuje prorážení, přesekávání, prosekávání a stříhání plechových obalů, plechových stěn u karoserií vozidel. Dělení drátů, lanek a kabelů, dále páčení, ohýbání profilů a rozřezávání plachtoviny či jiných textilií.
VRVN je součástí výbavy obou zásahových vozidel.